Chromatography Autosampler Vial and Closure Kits
- (1)
- (21)
- (1)
- (1)
- (158)
- (173)
- (49)
- (185)
- (2)
- (2)
- (72)
- (1)
- (1)
- (1)
- (28)
- (2)
- (2)
- (9)
- (1)
- (7)
- (51)
- (2)
- (8)
- (1)
- (81)
- (5)
- (2)
- (1)
- (1)
- (30)
- (4)
- (2)
- (2)
- (1)
- (332)
- (10)
- (9)
- (11)
- (4)
- (13)
- (2)
- (16)
- (25)
- (16)
- (11)
- (1)
- (2)
- (2)
- (3)
- (12)
- (1)
- (6)
- (4)
- (1)
- (1)
- (18)
- (1)
- (1)
- (32)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (23)
- (129)
- (2)
- (5)
- (7)
- (4)
- (301)
- (1)
- (7)
- (7)
- (3)
- (16)
- (1)
- (1)
- (27)
- (17)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (6)
- (4)
- (1)
- (1)
- (157)
- (16)
- (23)
- (356)
- (6)
- (2)
- (22)
- (1)
- (5)
- (1)
- (1)
- (7)
- (4)
- (198)
- (302)
Filtered Search Results
DWK Life Sciences Wheaton™ 12 x 32 mm LVI Amber Vial Convenience Pack with Crimp Top Finish and Marking Patch
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
LVI™ Vial with a sealed-in 300 μL glass limited volume insert, fused to vial to prevent needle damage. Made of Type I borosilicate glass with white ceramic write-on patch.
DWK Life Sciences MicroLiter 11mm AlumiTin Seal Crimp Top Autosampler Vial, Cap, and Septa Unassembled Component Kits
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
MicroLiter vials with AlumniTin seals are cleaned and packaged in a certified Class 10000 clean room according to a designed process, developed to eliminate chromatographic errors associated with vials
| Height (Metric) | 32 mm |
|---|---|
| Pre-slit | No |
| Closure Size | 11 mm |
| Diameter (Metric) Outer | 12 mm |
| Volume (Metric) | 2 mL |
| Material | Borosilicate Glass (Type 1) |
| No. per Pack | 100 |
| Closure Color | Silver |
| Closure Type | Crimp Cap |
| Closure Material | Aluminum |
MilliporeSigma™ Supelco™ Pre-assembled Screw Cap Vials, 2 mL
Screw top, clear glass vials are used on many autosamplers with a large, 6 mm opening.
| Height (Metric) | 32 mm |
|---|---|
| Description | Pre-assembled |
| Closure Size | 10-425 |
| Volume (Metric) | 2 mL |
| Diameter (Metric) Inner | 6 mm |
| Material | Glass |
| Closure Material | Polypropylene |
| Product Type | Screw Top Vial |
| Diameter (Metric) Outer | 12 mm |
| Style | Large Opening |
| No. per Pack | 100/Pk. |
| Closure Color | Black |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Closure Type | Open Top Cap |
DWK Life Sciences MicroLiter 9 mm Screw Thread Autosampler Vial, Cap and Septa Unassembled Component Kits with PTFE/Silicone Septa
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Unassembled component kits offer the convenience of one product number for the vial, cap, and septa. Components are packaged to work with the unique MicroLiter Dispenser.
| Height (Metric) | 32 mm |
|---|---|
| Closure Size | 9 mm |
| Diameter (Metric) Outer | 12 mm |
| Color | Clear |
| Septum | PTFE, Silicone |
| Volume (Metric) | 2 mL |
| Material | Borosilicate Glass (Type 1) |
| No. per Pack | 100 |
| Closure Type | Screw Cap |
| Closure Material | Polypropylene |
ABC Vial™ Preassembled Vial, Sold by MilliporeSigma™ Supelco™
Have a 9 mm thread design that allows screwing on the caps, and still using them in a robotic autosampler. This thread is much higher on the top of the vial allowing space between the bottom of the thread and the shoulder of the vial.
| Volume (English) | 2 mL |
|---|---|
| Closure Size | 9 mm |
DWK Life Sciences MicroLiter 9mm Screwthread Autosampler Vial, Cap and Septa Unassembled Component Kits with PTFE/Silicone/PTFE Septa
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Unassembled component kits offer the convenience of one product number for the vial, cap, and septa. Components are packaged to work with the unique MicroLiter Dispenser.
| Height (Metric) | 32 mm |
|---|---|
| Pre-slit | No |
| Material (Liner) | PTFE/Silicone/PTFE |
| Closure Size | 9 mm |
| Diameter (Metric) Outer | 12 mm |
| Septum | PTFE/Silicone/PTFE |
| Volume (Metric) | 2 mL |
| Material | Borosilicate Glass (Type 1) |
| No. per Pack | 100 |
| Closure Type | Screw Cap |
| Closure Material | Polypropylene |
DWK Life Sciences Wheaton™ 12 x 32mm E-Z Vial™ Convenience Pack with 11mm Crimp Finish and Clear Vial
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Combination pack includes both a vial and seal for ease of use
| Height (Metric) | 32 mm |
|---|---|
| Closure Size | 11 mm |
| Material (Seal) | Aluminum |
| Diameter (Metric) Outer | 12 mm |
| Color | Clear |
| Volume (Metric) | 1.8 mL |
| Quantity | 100 Cs. |
| Material | Borosilicate Glass |
| Closure Type | Crimp Cap |
| For Use With (Application) | Chromatography |
| Height (English) | 1.25 in. |
| Height (Metric) | 32 mm |
|---|---|
| Diameter (Metric) Opening | 12 mm |
| Color | Silver,Red |
| Volume (Metric) | 2 mL |
| Diameter (Metric) Inner | 6 mm |
Thermo Scientific™ SureSTART™ GOLD-Grade Polypropylene Screw Microvials with Fixed Conical Insert and 9 mm Cap Kits (Level 3)
Use SureSTART™ 0.4 mL GOLD-Grade Polypropylene Screw Top Microvials, Performance Level 3, for analysis of <2 mL samples that are prone to non-specific binding
| Height (Metric) | 32 mm |
|---|---|
| Volume (Metric) Total | 0.4 mL |
| Pre-slit | Yes |
| Volume (Metric) Usable | 0.3 mL |
| Closure Size | 9 mm |
| Color | Clear |
| Volume (Metric) | 2 mL |
| Diameter (Metric) Inner | 12 mm |
| Material | Polypropylene |
| Closure Material | Polypropylene |
| Thickness (Metric) | 1 mm |
| Includes | 100 Vials and Caps |
| Diameter (Metric) Opening | 6 mm |
| Septa Size (Metric) | 9 mm |
| For Use With (Equipment) | 9 mm Screw Caps and Septa |
| Marking Spot | No |
| Vial Type | 0.4 mL GOLD-Grade Polypropylene Screw Top Microvials with Fixed Conical Insert, Level 3 |
| Level | Level 3 |
| Certifications/Compliance | Specification Certified |
| Closure Type | Screw Cap, Short Thread |
| Volume (Metric) Residual | 4 μL |
| Color (Seal) | White/Red |
| Product Line | SureSTART Level 3 |
| Base Style | Insert Vial, Conical |
| Size (Metric) Opening | 9 mm |
DWK Life Sciences Wheaton™ 12 x 32 mm LVI Clear Vial Convenience Pack with Screw Top Finish and Marking Patch
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
LVI™ Vial with a sealed-in 300 μL glass limited volume insert, fused to vial to prevent needle damage. Made of Type I borosilicate glass with white ceramic write-on patch.
| Thread Style | Screw |
|---|---|
| Height (Metric) | 32 mm |
| Volume (English) | 0.3 mL |
| Marking Spot | Yes |
| Diameter (Metric) Outer | 12 mm |
| Color | Clear |
| Volume (Metric) | 0.3 mL |
| Material | Borosilicate Glass |
| Closure Type | Screw Cap |
| Closure Material | Polypropylene |
Thermo Scientific™ SUN-SRi™ Assembled 15 x 45mm Screw Thread Vial Kits
Reduce possible contamination of the vial
| Height (Metric) | 45 mm |
|---|---|
| Closure Size | 13-425 |
| Diameter (Metric) Outer | 15 mm |
| Diameter (English) Outer | 0.5 in. |
| Volume (Metric) | 4 mL |
| Material | Silica Glass |
| Closure Color | Black |
| Closure Type | Screw Cap |
| Closure Material | Polypropylene |
| Height (English) | 1.7 in. |
DWK Life Sciences MicroLiter 9mm Screwthread Polypropylene Autosampler Vial, Cap and Septa Unassembled Kits with PTFE/Silicone Septa
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Unassembled component kits offer the convenience of one product number for the polypropylene vial, cap, and septa. Components are packaged to work with the unique MicroLiter Dispenser.
| Height (Metric) | 32 mm |
|---|---|
| Material (Liner) | PTFE/Silicone |
| Closure Size | 9 mm |
| Marking Spot | No |
| Diameter (Metric) Outer | 12 mm |
| Septum | PTFE/Silicone |
| Material | Polypropylene |
| No. per Pack | 100 |
| Closure Type | Screw Cap |
| Closure Material | Polypropylene |
DWK Life Sciences MicroLiter 9mm Screwthread Autosampler Vial, Cap and Septa Unassembled Component Kits with PTFE Septa
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Unassembled component kits offer the convenience of one product number for the vial, cap, and septa. Components are packaged to work with the unique MicroLiter Dispenser.
| Height (Metric) | 32 mm |
|---|---|
| Pre-slit | No |
| Material (Liner) | PTFE |
| Closure Size | 9 mm |
| Diameter (Metric) Outer | 12 mm |
| Septum | PTFE |
| Volume (Metric) | 2 mL |
| Material | Borosilicate Glass (Type 1) |
| No. per Pack | 100 |
| Closure Type | Screw Cap |
| Closure Material | Polypropylene |
Thermo Scientific™ Unassembled 4mL Screw Thread Vial Convenience Kits
Choose convenient, unassembled screw thread vial kits, featuring caps with pre-assembled septa.
| Volume (Metric) | 4 mL |
|---|---|
| Closure Color | Black |
DWK Life Sciences MicroLiter 76 Series™ 9 mm Vial, Cap and Septa Assembled Kits with FEP/Natural Rubber Septa
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Save time and money with vial, cap, and septa kits that arrive conveniently packaged and preassembled.
| Height (Metric) | 32 mm |
|---|---|
| Pre-slit | No |
| Closure Size | 9 mm |
| Diameter (Metric) Outer | 12 mm |
| Septum | FEP, Natural Rubber, FEP |
| Volume (Metric) | 2 mL |
| Material | Borosilicate Glass (Type 1) |
| No. per Pack | 100 |
| Closure Type | Screw Cap |
| Closure Material | Polypropylene |
| Product Line | MicroLiter |